Spokój i swoboda w domu piętrowym

Spokój i swoboda w domu piętrowymDom piętrowy doskonale sprawdzi się w przypadku sporej rodziny, która oprócz obecności bliskich ceni również własną prywatność.

Dwie kondygnacje pomagają w aranżacji dwóch stref – dziennej oraz nocnej.

Tworzymy dom dwustrefowy…

Pierwszą z nich lokuje się zwykle na parterze i ma do niej równy dostęp każdy z domowników. To ona jest miejscem, w którym przyjmuje się gości. Warto urządzić tu salon, kuchnię, jadalnię, pokój gościnny i niewielką łazienkę. Strefa nocna natomiast jest częścią domu, w której można się skryć przed codziennym zgiełkiem. Są to sypialnie członków rodziny, ich garderoby i łazienka. Piętro dobrze izoluje od hałasów z dołu. Dzięki temu łatwiej jest odciąć się od zaangażowania w działania pozostałych domowników i pracować lub uczyć się w pełnym skupieniu. Jest to też idealna szansa na odpoczynek w odosobnieniu. Docenią to zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym, które z czasem pragną niezależności.

…albo pozostawiamy wolną rękę dzieciom

Z podobnego powodu zdarza się, że rodziny rezygnują ze wspomnianego podziału na strefę dzienną i nocną. Zamiast tego aranżują przestrzeń dla rodziców na dole, górę zostawiając młodszym. Jest to ciekawy pomysł zwłaszcza w przypadku rodzin wielopokoleniowych. Projekty domów piętrowych mają także inne zalety, które mogą okazać się kluczowe przy podejmowaniu decyzji. Jako że buduje się je raczej wzwyż, niż wszerz, nawet nieduża działka nie ogranicza dostępnej powierzchni użytkowej. Ponadto dzięki zwartej bryle takie domy zużywają mniej energii cieplnej, co przekłada się na koszty. Dom piętrowy to bez wątpienia plus i znacznie większa przestrzeń do dyspozycji, jednak wiąże się również z wyższymi kosztami.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *