Autocasco – kiedy pojazd ulega zniszczeniu

Autocasco – kiedy pojazd ulega zniszczeniu

Wypadki, w których samochód zostaje uszkodzony, to nie tylko wypadki z udziałem innych osób i pojazdów.

Zdarzają się rozmaite sytuacje, które mogą skutkować takim uszkodzeniem – warunki atmosferyczne, niekontrolowane wydarzenia, takie jak pożar czy wybuch, akty wandalizmu. Warto więc zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu swojego pojazdu oraz portfela.

Co obejmuje standardowe AC?

O ile OC jest obowiązkowe dla każdego, kto zarejestrował samochód i chciałby poruszać się nim po drodze, o tyle AC stanowi dodatkowy pakiet, o wykupieniu którego każdy kierowca decyduje sam. Pojazd, który posiada aktualne autocasco, jest zabezpieczony na wypadek zniszczenia także z winy jego posiadacza. Ubezpieczenie obejmuje więc zderzenia, drobne stłuczki, uszkodzenia spowodowane przez grad, pożary, spadające gałęzie, zderzenia z przedmiotami czy też wandalizm. Niektóre z ofert obejmują też kradzież samochodu, choć ważność tego punktu uzależniona jest od posiadania określonych umową urządzeń zabezpieczających.

Dodatki do ubezpieczenia AC

Zazwyczaj ubezpieczenie autocasco nie obejmuje wszelkich możliwych szkód. W umowie jest określony koszt naprawy, od jakiego można wnioskować o pieniądze od ubezpieczyciela. W te odgórnie ustalone ramy często nie mieszczą się na przykład uszkodzenia szyb, których naprawa kosztuje przeciętnie do 500 złotych. Dlatego też ubezpieczyciele proponują swoim klientom dodatki, o które można rozszerzyć ubezpieczenie AC, między innymi wypłaty na rzecz naprawy pękniętej szyby. To rozsądna opcja dla tych, którzy często jeżdżą swoim samochodem – drobne uszkodzenia, spowodowane na przykład pryskającymi spod kół innych pojazdów kamyczkami, są wtedy bardzo częste.

Mniejszy wydatek

Nie warto rezygnować z AC pod pretekstem zmniejszenia wydatku na składkę. Koszt naprawy uszkodzonego auta jest o wiele wyższy, a posiadanie takiego zabezpieczenia pozwala czuć się pewniej. Zwykle pojazdy ubezpiecza się na kwotę ich aktualnej, rynkowej wartości. Taka umowa stanowi już solidne, pewne zabezpieczenie.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz