Co brane jest pod uwagę przy obliczaniu składki na OC?

Co brane jest pod uwagę przy obliczaniu składki na OC?

Każdy, kto zdecydował się na zakup samochodu musi pamiętać o dopełnieniu obowiązku, jakim jest wykupienie polisy OC. Brak ważnego ubezpieczenia OC to ryzyko wcale niemałych kar. Niestety, zakupienie polisy OC to naprawdę spory wydatek. Zobaczmy, co jest brane pod uwagę podczas obliczania wysokości składki. Trzeba bowiem pamiętać, że nie w każdym przypadku jest ona taka sama.

Co brane jest pod uwagę przy obliczaniu składki na OC?

Marka i model auta

Wśród czynników wpływających istotnie na wysokość składki OC wymienia się przede wszystkim markę oraz model samochodu. Bez wątpienia są to jedne z ważniejszych czynników kształtujących wysokość składki. Obliczanie OC wymaga uwzględnienia również rodzaju samochodu, a także jego przeznaczenia. Trzeba pamiętać, że w przypadku samochodów ciężarowych składka będzie wyższa niż wówczas, gdy ubezpieczyć chcemy auto osobowe. Warto dodać w tym miejscu, że składki są wyższe, jeśli auto używane jest w celach służbowych.

Wiek auta i miejsce rejestracji

Wiek samochodu w istotny sposób wpływa na wysokość składki OC. Im starszy samochód, tym z wyższą składką trzeba się liczyć. W przypadku nowych aut składki są zdecydowanie niższe. Mało kto jednak pamięta, że na wysokość składki wpływa również miejsce rejestracji samochodu. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, musimy liczyć się z tym, że nasza składka na OC będzie wyższa niż w przypadku osób, które samochód mają zarejestrowany w małym mieście.

Pojemność i moc silnika

Kiedy silnik ma większą pojemność, większa jest również jego moc. A to z kolei oznacza większe prędkości. Kiedy możemy jechać szybciej, ryzyko wypadku i poważnych uszkodzeń samochodu jest większe. Dlatego właściciele pojazdów z większym silnikiem muszą liczyć się z tym, że w ich przypadku składka OC będzie znacznie wyższa. Jeśli więc nie mamy takiej potrzeby, nie warto kupować samochodu o dużej pojemności silnika.

Ubezpieczenie OC trzeba wykupić. Wybierając auto, warto jednak pamiętać, że wiele jego cech wpłynie na wysokość składki. Dlatego warto poważnie zastanowić się nad tym, jaki samochód jest nam tak naprawdę potrzebny.

 

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz