Co należy wiedzieć o leasingu?

Co należy wiedzieć o leasingu?

Pierwsza decyzja o wzięciu samochodu w leasing nie należy do łatwych i nie ma tu większego znaczenia to, czy jesteśmy osobami związanymi z firmą o dużym doświadczeniu rynkowym, czy też ze stosunkowo nowym podmiotem. Warto więc zdobyć przynajmniej kilka informacji na temat tego rozwiązania.

Czym tak właściwie jest leasing?

Definicji leasingu jest wiele, jeśli jednak zależy nam na takiej, która więcej wyjaśnia niż komplikuje, możemy założyć, że jest to jedna z form finansowania. Finansujący (a więc podmiot, który oferuje nam leasing) kupuje w jej ramach określony środek trwały, my zaś możemy go użytkować. Gdy umowa leasingowa wygasa, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby stać się jego właścicielem, warto jednak pamiętać, że nie ma takiego obowiązku. Leasing można podzielić na dwa rodzaje: operacyjny oraz finansowy. Leasing operacyjny jest najczęściej spotykany i mamy z nim do czynienia zwłaszcza wtedy gdy jesteśmy zainteresowani wejściem w posiadanie pojazdu. Leasing finansowy z kolei w ujęciu podatkowym nie różni się od kredytu bankowego. Inny podział leasingu mówi o tym z niskim oraz wysokim wykupem.

Co należy wiedzieć o leasingu?

Obecnie największą popularnością cieszy się leasing samochodowy, najwięcej firm oferuje więc ten jego rodzaj. W leasing można jednak wziąć także wiele innych środków trwałych. Najczęściej są to wykorzystywane potem w różnych przedsiębiorstwach maszyny i urządzenia, leasing może jednak dotyczyć także całych nieruchomości.

Do kogo skierowany jest leasing?

Pytanie o to, kto może otrzymać leasing jest dość złożone. Wiele zależy więc od tego, jaki środek trwały wchodzi w grę. Gdy w centrum zainteresowania znajduje się samochód osobowy lub dostawczy, przeważnie wystarczy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Zakup takiego pojazdu nie jest drogi, a zainteresowanie nim na rynku wtórnym zawsze będzie duże. Udzielenie wsparcia nawet stosunkowo nowej firmie nie jest więc związane z dużym ryzykiem. Jeśli jednak mamy do czynienia z maszynami, urządzeniami i droższymi środkami transportu, firma leasingowa stawia przed swoimi klientami dodatkowe wymagania, aby się zabezpieczyć.

Dowiedz się więcej na stronie SCMULTIRENT

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz