Czym charakteryzują się powietrzne pompy ciepła?

Czym charakteryzują się powietrzne pompy ciepła?

Choć współcześnie techniki chłodzące i grzewcze ciągle jeszcze są oparte przede wszystkim na paliwach kopalnych, coraz częściej zwraca się uwagę na to, że nie jest to już konieczność. Przykładem nieco innego podejścia do tego zagadnienia okazuje się być między innymi powietrzna pompa ciepła. Jej działanie uzależnione jest przede wszystkim od dostępu do odnawialnych źródeł energii, mamy więc do czynienia z rozwiązaniem, które aktywnie przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Okazuje się zresztą, że nie jest to wcale jej jedyna zaleta, na jaką warto zwrócić uwagę.

Co to właściwie jest?

Mianem powietrznych pomp ciepła określamy systemy, które korzystając z powietrza jako odnawialnego źródła energii pochłaniają ciepło z zewnątrz, a następnie prowadzą do jego konwersji na ciepło dla domu. Można wykorzystywać je choćby do ogrzewania systemów podłogowych i kaloryferów, choć nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby dostarczać w ten sposób ciepłą wodę. Ich skuteczność jest tym większa, im cieplejszy mamy klimat, wypada jednak podkreślić, że nie oznacza to wcale, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które w chłodniejszych strefach klimatycznych nie są opłacalne. Wykorzystanie ciepła pochodzącego z zewnątrz jest możliwe nawet, gdy temperatura spada poniżej dziesięciu stopni Celsjusza.

Czym charakteryzują się powietrzne pompy ciepła?

Przegląd najistotniejszych zalet

Osoby decydujące się na wykorzystanie możliwości powietrznych pomp ciepła zwracają uwagę przede wszystkim na to, że umożliwiają one obniżenie rachunków, jakie generuje ogrzewanie elektryczne. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że mamy do czynienia z systemami kwalifikującymi się do różnego rodzaju programów dofinansowań. Pozwala to na obniżenie początkowych kosztów inwestycji, a tym samym również na ich szybszy zwrot. To także rozwiązanie, dzięki któremu jesteśmy w stanie czynnie wpływać na poprawę bezpieczeństwa naszej planety, przyczynia się bowiem do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Nie wymaga też żadnych umów z dostawcami, co powinno przypaść do gustu przeciwnikom nadmiaru formalności.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz