Czym jest usługa VoIP?

Czym jest usługa VoIP?Jedną z najczęściej wykorzystywanych możliwości Internetu jest komunikowanie się z innymi osobami. Wygodny, bardzo tani sposób komunikowania się zapewnia nam dzisiaj usługa VoIP. Przyjrzyjmy się tej usłudze z bliska.

Co to jest za usługa?

VoIP jest nowoczesną technologią, która umożliwia przesyłać za pośrednictwem sieci głos. Usługa ta bardzo powoli zyskuje miano telefonii nowej generacji – telefonii internetowej. W przypadku tej technologii nie ma konieczności ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem tradycyjnej infrastruktury telefonicznej. Dzięki temu jej operatorzy oferują klientom niezwykle tanie połączenia. W wielu przypadkach połączenia te mogą być nawet darmowe. Technologia jest na tyle zaawansowana, że możemy komunikować się z osobami przebywającymi nie tylko w Polsce, ale także z tymi, którzy przebywają za granicą.

Jakie są wymagania sprzętowe?

Osoby, które chcą komunikować się z innymi korzystając z usługi VoIP muszą mieć dostęp do szerokopasmowego Internetu. Łącze powinno być jednocześnie szybkie i niezawodne. Z usługi można korzystać z komputera, ale nie jest to konieczne. Jeżeli nie zamierzamy korzystać z komputera niezbędna będzie bramka VoIP albo telefon IP. Telefon IP przypomina z wyglądu tradycyjny aparat telefoniczny, podłącza się go jednak wyłącznie do sieci komputerowej. Warto go kupić w sytuacji, kiedy planujemy często do połączeń wykorzystywać usługę VoIP. Jeżeli połączenia planujemy wykonywać tylko od czasu do czasu do komunikowania się wystarczy nam komputer, udostępniana przez operatora usługi specjalna aplikacja oraz proste słuchawki z mikrofonem. Usługa VoIP daje nam możliwości prowadzenia rozmów wideo. Odbywane za pośrednictwem nowego laptopa nie wymagają kupna kamerki internetowej. Musimy ją jednak kupić jeśli chcemy wideo rozmowy prowadzić z komputera stacjonarnego.

W ramach jednego operatora oferującego usługę VoIP możemy prowadzić bardzo tanie, czasem darmowe rozmowy. Telefonią internetową interesuje się coraz większa liczba internautów.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz