Czym są pompy ciepła?

Czym są pompy ciepła?

Obecnie znaleźć można coraz więcej naprawdę nowoczesnych, a jednocześnie ekologicznych rozwiązań, które świetnie sprawdzają się w naszych warunkach. Zalicza się do nich między innymi powietrzne pompy ciepła, których działanie oparte jest na odnawialnych źródłach energii. Decydując się na ich stosowanie, przyczyniamy się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, a więc dbamy o otaczające nas środowisko naturalne. W efekcie powietrze wokół ma szansę stać się czystsze niż było do tej pory.

Działanie pomp ciepła oparte jest na pochłanianym z zewnątrz cieple, które następnie jest konwertowane na ciepło, które wykorzystać można do ogrzania domu bądź wody użytkowej. Jeśli chodzi o ogrzewanie domu, to pompy ciepła możemy wykorzystać zarówno w przypadku klasycznych grzejników, jak i wtedy, kiedy zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe.

Jak działają pompy ciepła?

Mówiąc o działaniu pomp ciepła, warto wspomnieć, że jest ono bardzo mocno zbliżone do działania lodówek. Ciepło, które pobierane jest z powietrza najpierw zostaje zgromadzone. Następnie wchłaniane jest przez specjalną ciecz, z którą przechodzi przez sprężarkę. Tutaj jest dalej ogrzewane. Ostatecznie trafia do układu ogrzewania i ciepłej wody.

Decydując się na pompy ciepła, warto pamiętać, że jest to rozwiązanie mające cały szereg zalet. Pierwszą jest oczywiście ekologiczny charakter tego rodzaju ogrzewania. Tym, co jednak przekonuje najwięcej osób jest możliwość obniżenia kosztów ogrzewania. Jeśli nie mamy pieniędzy na zbudowanie takiego systemu grzewczego, nie musimy się martwić. Obecnie na pompy ciepła otrzymać można dofinansowanie. W efekcie my ponosimy naprawdę niewielki koszt. Plusem jest także konserwacja, która jest niezwykle prosta.

Gdzie zamontować?

Wybierając taki system ogrzewania domu bądź wody, należy pamiętać, że pompa potrzebuje nieco miejsca i to na zewnątrz domu. Możemy albo ustawić ją bezpośrednio na ziemi, albo zdecydować się na jej powieszenie na ścianie. Ważne jest, aby wokół pompy znajdowało się wolne miejsce. Dzięki temu urządzenie będzie miało zapewniony swobodny dopływ powietrza.

Sprawdź również: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz