Dlaczego warto korzystać z dostępu do Internetu?

Dlaczego warto korzystać z dostępu do Internetu?Internet w XXI wieku pełni rolę bardzo ważnego medium. Daje wiele możliwości, których nie dają żadne inne, znacznie od niego starsze media.

Kilka słów o historii Internetu

Globalną sieć komputerową zaczęto tworzyć w latach 60. XX wieku. Miała ona służyć początkowo tylko amerykańskim wojskowym. W tym czasie bowiem bardzo często pojawiały się pogłoski, że może dojść do wybuchu III wojny światowej. Sieć złożona na początku z małej ilości komputerów miała zapewniać łączność na wypadek, gdyby pogłoski o III wojnie światowej okazały się prawdziwe. Eksperymentalnie zdecydowano się na udostępnienie jej także amerykańskim uczelniom. Eksperyment okazał się udany, przyłączano więc do niej coraz więcej komputerów tworząc na koniec sieć oplatającą cały świat i dostępną dla większości osób.

Zalety korzystania z sieci

Nieograniczony dostęp do Internetu sprawił, że w sieci zaczęliśmy szukać różnych informacji. Im więcej serwisów zaczynało wchodzić do sieci, tym więcej możliwości znalezienia informacji na tematy naukowe, o bieżących wydarzeniach politycznych w kraju i na świecie. W sieci sprawdzamy dzisiaj połączenia autobusowe, kolejowe i lotnicze, kupujemy bilety na imprezy kulturalne i sportowe, korzystamy z map. Możemy także szukać różnych porad i robić zakupy w sklepach internetowych, zwiedzać muzea i wystawy. Do tego Internet jest znakomitym medium do porozumiewania się z innymi ludźmi. Wystarczy tylko dostęp do Internetu, aby porozmawiać z osobami, które mieszkają tysiące kilometrów od nas. Rozmowy te możemy prowadzić za darmo lub za niewielką opłatą. Takiej możliwości nie dają nam żadne sieci telefoniczne.

Wady Internetu

Nie ma rzeczy idealnych, Internet także ma pewne wady. Zamieszczane w sieci treści nie podlegają żadnej większej kontroli. Nie wszystkie są treściami przeznaczonymi dla dzieci. Nie brakuje stron zawierających sceny przemocy cz pornografię. Coraz częściej pojawia się także zjawisko cyberprzemocy, czyli agresji w Internecie. Konsekwencje ponoszone przez osoby atakowane w sieci bywają nieraz tragiczne.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz