Historia pizzy

Historia pizzy

Kto z nas nie lubi zjeść ciepłej i pachnącej pizzy? Wyrób ten zrobił międzynarodową karierę i serwowany jest w wielu krajach na całym świecie. Także u nas robi zawrotną karierę i współcześnie bez problemu znajdziemy restauracje, gdzie podawana jest pizza. Muranów, Grochów czy Białołęka. W każdej dzielnicy naszego miasta pizzerie powstają jak grzyby po deszczu. Jaka jest historia tego typowego dla Włoskiej kuchni dania?

Pizza ma swoje korzenie w starożytności

Po raz pierwszy wedle wszelkich doniesień pojawiła się w Grecji. Wtedy jednak zupełnie nie przypominała produktu, który dziś znamy z restauracji. Były to cienkie placki, które następnie maczano w oliwie i ziołach. Z Grecji przysmak ten zawędrował do słonecznej Italii. Tam zaczęto pizze wypiekać z ciasta do chleba. Przyprawiana była smalcem, czosnkiem oraz serem i bardziej przypominała znaną nam dziś pizze. Kolejnym krokiem było sprowadzenie pomidorów do Europy przez Hiszpanów, które od tej pory stanowią stały składnik pizzy, która coraz bardziej upodabnia się do pizzy współczesnej. Przełomowy jest jednak rok 1889, kiedy to królowa Małgorzata postanowiła odwiedzić Neapol. Z tej okazji Raffaele Esposito przygotował pizzę, która dziś jest znana jako Margherita.

Od tej chwili kariera pizzy potoczyła się błyskawicznie

Z dania, które było spożywane głównie przez uboższe warstwy włoskiego społeczeństwa, trafiła na stoły klasy średniej oraz mieszczaństwa. Kolejnym przystaniem do sławy były Stany Zjednoczone Ameryki. Pizza trafiła tam wraz z falą emigracji Włochów, którzy szukali dla siebie lepszego życia za oceanem. Amerykanie, poznawszy pizze, nieco ją zmodyfikowali. Dodali do niej więcej sera oraz przede wszystkim wzbogacili ją o mięso. Współcześnie pizza jest znana na całym świecie i możemy spożywać ją w setkach różnych odmian. Istnieje pizza amerykańska, francuska, a nawet pizza sushi. Także my stworzyliśmy pizze, którą nazwać można polską odmianą tej potrawy. Cechują ją bogactwo składników oraz grube ciasto i duża ilość sera.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/warszawa-muranow

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz