Jak chronić metal przed procesem korodowania?

Jak chronić metal przed procesem korodowaniaKorozja jest procesem, w wyniku którego na powierzchniach metalowych pojawia się rdza. Innymi słowy jest to proces niszczenia struktury metalu pod wpływem czynników środowiskowych, głównie wody i wilgoci, ale i powietrza, gazów przemysłowych, a nawet gleby. Metalowe przedmioty można skutecznie chronić przed korozją przy użyciu odpowiednich preparatów antykorozyjnych. Jakich?

Powłoki ochronne

Metalowe elementy i przedmioty, które wystawione są na działanie czynników środowiskowych, powinny być odpowiednio chronione. W tym celu można wykorzystać powłoki ochronne, czyli warstwy materiałów nakładanych na powierzchnię metalową w celu ich zabezpieczenia przed korozją. Materiał powłoki może być różny. Dlatego wymienia się powłoki metaliczne i niemetaliczne. Do tych pierwszych zalicza się powłoki katodowe i anodowe oraz anodowo-katodowe. Natomiast w grupie powłok niemetalicznych są powłoki malarskie, warstwy tlenkowe i inne.

Czym malować metal dla ochrony?

Farba do metalu może być wystarczającą powłoką chroniącą przed korozją. Dobrze sprawdzają się przy tym farby gruntujące, które chronią metal przed rdzą. Mają neutralizować również niewielkie skupiska istniejącej rdzy.

Farbę gruntującą można zastąpić również farbą podkładową. Taka farba do metalu może być nakładana na wszelkie elementy metalowe i pokrywa się nią farbą dekoracyjną, w dowolnie wybranym kolorze. Ze względu na swoje szczególne właściwości farby podkładowe zapewniają znakomitą przyczepność i trwałość farbom nawierzchniowym.

Ostatecznie na farbę podkładową nakładana jest farba dekoracyjna, która również ma stanowić barierę chroniącą metal przed działaniem czynników atmosferycznych i szkodliwych substancji.

Dobra farba do metalu to także farba antykorozyjna łącząca w sobie właściwości farb gruntujących, podkładowych i nawierzchniowych.  Jeśli na metalowym przedmiocie znajduje się już cienka warstwa rdzy, farba tego rodzaju może ją skutecznie zneutralizować. Dlatego farbę antykorozyjną można nakładać choćby bezpośrednio na skorodowaną powierzchnię. Nie musimy przy tym korzystać z farby gruntującej czy podkładowej.

Szeroką ofertę farb do malowania różnych powierzchni metalowych znajdziesz m.in. w ofercie Nobiles: https://nobiles.pl/produkty/metal/

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz