Jak odnowić kuchnie?

Jak odnowić kuchnie?

Kuchnia to pomieszczenie, które jest chyba najbardziej narażone na działanie brudu oraz mechaniczne uszkodzenia ścian. Nie tylko gotujemy w niej, przez co ściany są poddawane działalności wielu substancji, ale też ze względu na dużą aktywność domowników, są one często dotykane, co wiążę się z ich szybkim zabrudzeniem. Z tego powodu najczęściej to właśnie kuchnia, najszybciej wymaga odnowienia.

Kluczem do powodzenia całej operacji są farby do kuchni. Zastosowanie tu bowiem zwykłych farb mija się z celem. Nie będą one w stanie przyswoić zapachów ani tym bardziej dobrze reagować na mycie ścian, co jest powszechną praktyką czyszczenia tego pomieszczenia. Farby do kuchni muszą przede wszystkim charakteryzować się wytrzymałością i dużą odpornością na ścieranie. Ten drugi czynnik mówi nam o tym, w jaki sposób farba zareaguje, kiedy zabrudzenia będziemy zmywali na przykład zwykłą wodą z mydłem czy tarli ścianę ścierką. Jeśli farba będzie nieodporna na ścieranie, to bardzo szybko w miejscach, gdzie zdecydowaliśmy się na czyszczenie ściany, pojawią się nam przebarwienia, które wynikają po prostu ze starcia warstwy farby.

Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie farb do malowania kuchni, które w niewielkim stopniu absorbują brud, a jednocześnie wchłaniają zapachy z gotowanych potraw. Tego typu farby bez większych problemów jesteśmy w stanie kupić w każdym sklepie budowlanym lub internetowych placówkach tego typu. Farby te bardzo często mają w sobie nanocząsteczki srebra lub tytanu, co sprawia, że brud nie przylega do nich tak mocno, jak w tradycyjnie produkowanych farbach.

Zanim weźmiemy się do malowania kuchni, musimy też pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu całej powierzchni. Należy przed malowaniem nie tylko usunąć brud, ale też wszelkie zacieki czy tłuste plamy. Zaniedbując tę czynność, narażamy się na ich „wychodzenie” spod nowej warstwy farb, co z pewnością nie będzie ani funkcjonalne, ani tym bardziej estetyczne. W przypadku pojawienia się uszczerbków w powierzchni należy też wcześniej zastosować farby gruntujące i zaszpachlować ubytki.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz