Jak żywić niemowlęta?

Jak żywić niemowlęta?

Nie wszystkie produkty powinny znaleźć się w diecie niemowlaka. W jaki sposób rozszerzać dietę malucha, jakie i kiedy produkty do niej wprowadzać – to jedne z częściej zadawanych pytań przez świeżo upieczonych rodziców. Dużym ułatwieniem jest schemat żywienia niemowląt. Schemat ten jest regularnie zmieniany. Ten, który obowiązuje obecnie daje rodzicom znacznie więcej możliwości decydowania o sposobie żywienie maluchów. Nie oznacza to jednak, że niemowlak może jeść wszystko.

Czym jest plan żywienia niemowląt?

W ten sposób określa się plan rozszerzania diety dzieci w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia. Schemat ten opracowywany jest przez specjalistów na podstawie wyników aktualnych badań obejmujących swoim zakresem wpływ diety niemowląt na ich rozwój. W schemacie żywienia niemowląt osoby, które są odpowiedzialne za ich żywienie znajdą zalecenia odnośnie tego, co i kiedy powinny podawać niemowlętom, aby zdrowo rosły. Schemat żywienie opracowywany jest zarówno według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jak też o zalecenia rodzimych specjalistów, którzy zajmują się żywieniem niemowląt i dzieci (źródło).

Kiedy rozszerzać dietę dziecka?

Aktualny schemat żywienia niemowląt został opracowywany w 2014 roku. Zaleca on przede wszystkim, aby do ukończenia szóstego miesiąca życia karmić dziecko wyłącznie piersią. W tym czasie dziecko nie musi być karmione żadnymi dodatkowymi produktami, gdyż mleko matki zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nowości do diety dziecka można wprowadzać po ukończeniu przez niego czwartego miesiąca życia, nie jest to jednak konieczne. Dzieci, które nie są karmione piersią powinny otrzymywać mleko modyfikowane. Zgodnie z zaleceniami nowe produkty dziecku powinny być podawane łyżeczką. Dotyczy to także tych produktów, które mają praktycznie płynną konsystencję.

Najważniejsza zasada określona przez aktualny schemat żywienie niemowląt brzmi: „rodzic decyduje, co dziecko je, ale to dziecka decyduje, ile zje”. Oznacza to, że rodzice nie muszą sztywno trzymać się schematu żywienia.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy