Komunikator internetowy: co to takiego?

Komunikator internetowy: co to takiego?Kiedy rozmawiamy o możliwościach, jakie daje nam Internet, bardzo często podkreślamy jego ogromną rolę w komunikacji międzyludzkiej. Z pomocą globalnej sieci komputerowej można bez trudu i jednocześnie bez konieczności ponoszenia ogromnych kosztów porozumiewać się z osobami mieszkającymi nie tylko w innym mieście czy państwie, ale nawet na innym kontynencie. Umożliwiają to komunikatory internetowe. Czym są?

Co to takiego?

Jest to program komputerowy, który pozwala na przesyłanie komunikatów, zapewniając komunikację natychmiastową. Co ważne, komunikaty mogą być przesyłane nie tylko pomiędzy dwoma komputerami. Wiele osób zapyta w tym miejscu czym różni się komunikator od poczty elektronicznej. Różnice dotyczą informacji o obecności użytkowników, które przesyłane są oprócz samej wiadomości. W efekcie możliwe staje się prowadzenie bezpośredniej rozmowy.

Krótka historia

Mówiąc o komunikatorach, warto wspomnieć, że wiele pomysłów i rozwiązań w nich stosowanych pochodzi ze zdecydowanie starszego protokołu wykorzystywane do prowadzenia rozmów przez Internet. Można oczywiście o IRC. Ciągle jest on popularny o czym wie bardzo mało osób. Pierwsze komunikatory internetowe wyświetlały znaki wraz z tym, jak były wpisywane przez jednego z rozmówców. Czyniło je to podobnymi do tradycyjnej rozmowy telefonicznej. Dzisiaj komunikatory bazują na ogół na wymianie całej linii tekstu. Co ważne, współczesne programy do komunikacji z innymi to nie tylko wiadomości tekstowe. Wystarczy odpowiedni sprzęt, aby można było widzieć i słyszeć się wzajemnie.

Komunikacja

Decydując się na zainstalowanie na dysku swojego komputera (bądź w telefonie) wybranego komunikatora, możemy komunikować się z osobami użytkującymi ten sam program. Jest to typowa cecha komunikatorów, o której należy pamiętać. W większości z nich może tworzyć listę kontaktów, dodając do niej naszych znajomych, rodzinę i przyjaciół. Od nieznajomych również możemy otrzymywać wiadomości, ale większość programów pozwala ukrywać przed nimi nasz aktualny status. Mówiąc o komunikatorach, nie można zapomnieć o emotikonach, które w programach tych są powszechnie wykorzystywane.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz