Lokaty progresywne

Lokaty progresywne

Lokaty już od dłuższego czasu nie cieszą się specjalnym powodzeniem wśród inwestorów, ponieważ ich oprocentowanie jest stosunkowo niewysokie, a strata odsetek w przypadku zakończenia lokaty przed czasem jest bardzo widoczna. W praktyce jednak dużo osób wciąż zakłada lokaty oszczędnościowe, bo tak naprawdę nie ma na rynku innego sposobu lokowania kapitału tak, by na pewno nie było żadnego ryzyka straty, a do tego, by zawsze pojawiły się jakieś odsetki, czyli zarobek dla klienta.

Na rynku są oczywiście lepsze i gorsze lokaty. Wśród lepszych rozwiązań pojawiają się tak zwane lokaty progresywne, które pozwalają na zmniejszenie dotkliwości sytuacji, w której zmniejszają się odsetki w wyniku wcześniejszego wycofania kapitału.

Typowe lokaty

Typowe lokaty działają na tej zasadzie, że klient po prostu na z góry określony czas deponuje na koncie bankowym określone stawki i po tym czasie odbiera swoje pieniądze razem z umówionymi odsetkami. Jest to bardzo proste działanie, które raczej nikomu nie sprawi problemów, ale jeśli lokata zostaje wyeliminowana przed końcem umówionego czasu, klient dostanie wszystkie swoje pieniądze, ale praktycznie nic poza tym. Taka sytuacja jest bardzo zła i wielu klientów nie chce na nią przystawać. Więcej na https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/

Lokaty ze zmiennym oprocentowaniem w systemie narastającym

Lokaty progresywne są odpowiedzią na problem wcześniejszego likwidowania lokat. Polegają one na tym, że możliwe jest wcześniejsze wybranie pieniędzy bez utraty odsetek, ponieważ naliczane są one w krótszych okresach. Sposób naliczania jest jednak bardzo specyficzny, ponieważ na początku nalicza się tylko bardzo niewiele odsetek, ale z każdym okresem oprocentowanie wyraźnie rośnie, po czym osiąga poziom naprawdę bardzo dobry. W ostatnich okresach są to zazwyczaj poziomy niedostępne na rynku. Oznacza to średnioroczną stopę na przyzwoitym, chociaż nie powalającym poziomie, ale główną zaletą takich lokat jest właśnie to, że nawet jeśli będą one zerwane przed końcem umowy, jakieś zyski z nich zawsze będą.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz