Manometry: rodzaje i zastosowanie

Manometry: rodzaje i zastosowanie

Jedną z wartości fizycznych, która jest mierzona wyjątkowo często jest ciśnienie. Mierzymy nie tylko ciśnienie atmosferyczne, ale także ciśnienie krwi. Ciśnienie mierzone jest także w różnych zakładach przemysłowych, samochodowych stacjach diagnostycznych, na stacjach benzynowych. Do pomiarów ciśnienia używa się więc bardzo różnych przyrządów pomiarowych. Bardzo często pomiarów ciśnienia dokonuje się przy pomocy manometrów.

Jakie ciśnienie mierzy się manometrami?

Manometry to przyrządy pomiarowe, z którymi można spotkać się w zakładach przemysłowych czy w warsztatach samochodowych. Pierwszy manometr zostaø zbudowany w XVII wieku przez niemieckiego wynalazcę i fizyka Otto von Guericke. Manometry, które wykorzystywane są w warsztatach samochodowych umożliwiają sprawdzenie, jakie jest ciśnienie w oponach. Można nimi zmierzyć również ciśnienie w takich układach samochodowych, jak: hamulcowy, smarowania, doładowania. Manometry wykorzystuje się, gdy zachodzi konieczność pomiarów ciśnienia panującego w cieczach i gazach.

Jak działa manometr?

Zasada jego działania jest bardzo prosta. Jednym z elementów manometru jest metalowa membrana, która pod wpływem różnicy ciśnień po obu swoich stronach odkształca się. Do membrany przymocowana jest wskazówka, która pod wpływem ruchu membrany przesuwa się po skali. Na rynku obecnie najczęściej spotkać dzisiaj można manometry rurkowe sprężynowe. Działają one w oparciu o tak zwaną rurkę Bourdona. Nazwa rurek nawiązuje do nazwiska jej konstruktora. Był nim żyjący w XIX wieku francuski inżynier i wynalazca Eugene Bourdon.

Podział manometrów

Manometry mogą wskazywać różne ciśnienie. Z uwagi na to kryterium wśród tych przyrządów pomiarowych wyróżnia się:

  • manometry względne, które wskazują różnicę ciśnień;
  • manometry bezwzględne. Wskazują wartość ciśnienia w odniesieniu do próżni.

Manometry można podzielić także biorąc za kryterium ich budowę i sposób pomiaru ciśnienia. Ze względu na to kryterium wyróżnia się między innymi manometry cieczowe, parametryczne, tłokowe.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz