Moda na świadome oszczędzanie

Moda na świadome oszczędzanie

Samo oszczędzanie pieniędzy, do którego od wielu lat próbuje się przekonać Polaków, to dzisiaj zdecydowanie za mało. Nie wystarcza już samo odkładanie części zarabianych comiesięcznie pieniędzy do przysłowiowej skarpety albo na konto oszczędnościowe czy lokatę w banku, ponieważ te są zdecydowanie zbyt nisko oprocentowane.

Aby majątek, nawet niewielki, zgromadzony przez ostatnie lata, nie tracił na wartości wraz z inflacją, warto jest go mądrze ulokować. Istnieje bowiem całe multum najróżniejszych instrumentów i mechanizmów rynkowych, które pozwalają na dość swobodne i bezpieczne zwielokrotnianie swojego majątku. Świetnie doświadczone w tym aspekcie są naturalnie wszystkie fundusze inwestycyjne działające na lokalnym rynku. Przez długie lata notowania funduszy w Polsce były dość słabe, co wynikało z niewielkiego zainteresowania tą tematyką wśród zwykłych obywateli – swój majątek przekazywali im przede wszystkim zamożni i biznesmeni czy inwestorzy.

Prywatny kapitał

Dopiero z czasem udało się przekonać większą grupę zwykłych indywidualnych klientów do przekazywania swojego prywatnego kapitału na fundusze, aby te mogły później wypracować dla swojego uczestnika satysfakcjonujący zysk w skali miesiąca, kwartału czy roku. W zależności od wybranej strategii inwestycyjnej lub konkretnego funduszu, wyniki oczywiście mogą być bardzo różne i dlatego tak ważne jest, aby przed wyborem konkretnego partnera d pomnażania oszczędności sprawdzić nie tylko ranking funduszy publikowany na stronach www lub w prasie branżowej. Równie ważne powinno być sprawdzenie całej historii danego funduszu, jego obecności na lokalnym rynku, modelu biznesowego i stylu działania, albowiem ma to kluczowe znaczenie w przypadku jakichkolwiek wahań rynkowych. Naturalnie profesjonalne i działające już na rynku od wielu lat fundusze jak Legg Mason bardzo cenią sobie odpowiedni poziom komunikacji i absolutnie nie podejmują najmniejszych decyzji bez informowania uczestnika o swoich zamiar ze stosownym wyprzedzeniem.

Indywidualne Konta Emerytalne

Dzisiaj już udział prywatnego kapitału w całościowym składzie kapitałowym tak wielkich podmiotów jak Legg Mason, jest zdecydowanie wyższy. Świadczą o tym chociażby Indywidualne Konta Emerytalne, a więc IKE, które adresowane są do osób myślących o swoim życiu w okresie seniorskim. Emerytura wypłacana przez państwo okazuje się już teraz zbyt niska na pokrycie większości podstawowych potrzeb egzystencjalnych, z upływającymi latami zaś problemem ten najpewniej będzie miał jeszcze większą skalę. Dlatego uruchomienie w jak najmłodszym wieku alternatywnych form oszczędzania, stanowi jedną z najmądrzejszych rzeczy, jakie można uczynić w XXI wieku ze swoim majątkiem i aktywami.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz