Nieobowiązkowe ubezpieczenia rolne – dlaczego warto je wykupić?

Nieobowiązkowe ubezpieczenia rolne – dlaczego warto je wykupić?Każdy rolnik powinien posiadać ubezpieczenie – a wręcz musi, ponieważ w formie podstawowej jest to wymóg prawny. Takie ubezpieczenie obowiązkowe chroni rolnika i jego mienie w przypadku różnych, tragicznych sytuacji, które zawsze mogą się wydarzyć, a jakie związane są głównie z pogodą. W końcu kiedy nadejdzie susza, pożar, powódź (i podobne sytuacje) rolnik może utracić wszystko – nie zbierze plonów, utraci zwierzęta, będzie musiał kupić nowy sprzęt itd. Ponieważ jednak obowiązkowe ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich sytuacji, jakie mogą się przytrafić i jakie mogą być problematyczne dla stabilności gospodarstwa, warto dokupić jeszcze dobrowolne ubezpieczenie. Jakie sytuacje mogą one obejmować?

Nieobowiązkowe ubezpieczenia – czym są?

Nieobowiązkowe ubezpieczenia rolne to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które może wykupić każdy rolnik, żeby dodatkowo zabezpieczyć swoje mienie. Chodzi tutaj zarówno o sam obszar, wraz z sadzonymi na nim roślinami, jak i zwierzęta gospodarskie oraz posiadane maszyny rolnicze – i cały sprzęt, przydatny prowadzącym własną działalność rolniczą. Tego rodzaju ubezpieczenia są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które posiadają jakieś niestandardowe gospodarstwo – na przykład sadzą oryginalne rośliny – i obowiązkowe ubezpieczenia nie do końca odpowiadają ich potrzebom. Jest to jednak zabezpieczenie dla wszystkich – począwszy od pszczelarzy aż po osoby, które mają w swoim gospodarstwie na przykład stawy rybne. Ubezpieczyciele dostosowują w tej chwili ofertę do potrzeb swoich klientów, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i swojego gospodarstwa.

Ubezpieczenia rolne – dlaczego warto?

Dobrowolne ubezpieczenia rolne chronią w sytuacjach, które nie zostały przewidziane w pakiecie podstawowym – to znaczy na przykład w przypadku obfitych deszczy (ale jeszcze nie powodzi), huraganu czy uderzenia pojazdu w zabudowania należące do rolnika. Zresztą, tego rodzaju dodatkowe ubezpieczenia chronią we wszystkich sytuacjach, które są przewidziane w podpisywanej przez obie strony umowie. Jest to zatem bardzo wygodny sposób zabezpieczenia się przed wszelkimi, ewentualnymi sytuacjami, jakie mogą się pojawić i jakie z pewnością spowodowałyby olbrzymią szkodę w mieniu rolnika – z której sam niekoniecznie mógłby się podźwignąć. Z tego względu zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie rolne – zarówno to obowiązkowe, jak i to dobrowolne.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz