Notowania międzynarodowych funduszy

Notowania międzynarodowych funduszyIstnieje wiele różnych metod badawczych, według których prowadzić można w świecie ekonomii pomiary i wyliczenia. Ich różnorodność sprawia, że każdy większy podmiot działający na giełdzie i rynku, jak chociażby spółka kapitałowa czy fundusz inwestycyjny, dla obrony swojego punktu widzenia, jest w stanie wygenerować taki komplet danych ekonomicznych, by potwierdzić założenia i tezy obrane już na początku.

Oczywiście nie każdy fundusz próbuje manipulować zgromadzonymi informacjami lub zleca przeprowadzenie rankingu najlepszych funduszy własnemu podwykonawcy, aby mieć wpływ na ostateczny wynik. Nic nie stoi naturalnie na przeszkodzie, aby taki ranking funduszy opracować w sposób z góry determinujący zwycięzcę, ale nie każdy fundusz w ogóle ma takie ambicje, aby swój ranking podnosić manipulując danymi.

Prestiż i renoma

indeksWiększość firm działających w tym sektorze za mocno uzależnia swoje przetrwanie od prestiżu i renomy, a wypłynięcie do mediów informacji o nieuczciwych zagrywkach rynkowych takich ogromnych firm natychmiast uderza w ich wizerunek oraz wyniki finansowe. A w skrajnych chwilach może nawet doprowadzić do bojkotu danej spółki i jej marek, co ostatecznie może zakończyć się nawet upadkiem firmy, która nie była do końca szczera ani uczciwa publikując swoje wyniki. Istnieje jednak kilka sprawdzonych metod na to, aby nie dać się oszukać przy wybieraniu konkretnego funduszu i zawsze mieć pewność, że wybrana firma jest profesjonalna i merytorycznie przygotowana do zarządzania naszym kapitałem – tym bardziej, że często są to oszczędności całego życia.

Jak czytać fundusze?

Kluczem do prawidłowego czytania notowania funduszy od samego początku jest zweryfikowanie, kto go publikuje lub na czyje zamówienie został on przygotowany. Jeśli to jakiś fundusz inwestycyjny zlecił przygotowanie badania, mógł również określić zestaw danych i informacji, na których analitycy zestawiający notowanie będą korzystać. To już może wypaczyć wyniki, więc widząc, że ranking funduszy opublikowany został przez podmioty związane kapitałowo z jednym z nich – należy traktować jego ustalenia z dużym przymrużeniem oka. Kolejnym ważnym aspektem jest także umieszczenie aktualnego rankingu funduszy w jakimś konkretnym kontekście historycznym, czyli większej perspektywie czasowej. Dopiero patrząc na wyniki z ostatnich trzech lub pięciu lat można obiektywnie stwierdzić, ile faktycznie wart jest dany fundusz i czy warto mu zaufać. Jeśli aktualny lider notowań równie wysoko znajdował się trzy lata temu oraz w okresie najgorszej recesji – można mu zaufać.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz