Ogniwa fotowoltaiczne – do czego mogą się przydać?

Ogniwa fotowoltaiczne – do czego mogą się przydać?

Czy jest jeszcze ktoś taki, kto nie słyszał o panelach słonecznych? Tacy ludzie są już chyba w mniejszości – tym bardziej, że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie podobnych urządzeń w swoim własnym domu, albo też pracuje w firmie, która posiada podobne wspomaganie.

Ogniwa fotowoltaiczne to inaczej popularne panele słoneczne – czyli urządzenia, które potrafią przemienić światło słoneczne w energię elektryczną. Skoro tak, to pojawia się pytanie, jakie urządzenia mogą być w ten sposób zasilane! I właśnie o tym jest niniejszy tekst!

Panele czy kolektory?

Warto jeszcze szybko wyjaśnić, że panele słoneczne to nie to samo co kolektory słoneczne. Niestety wciąż wiele osób myli ze sobą te dwa pojęcia, używając ich nawet często wymiennie, jednak jest to wielki błąd. Mimo że obydwa urządzenia są zasilane tym samym źródłem energii, czyli odnawialną energią światła słonecznego, które na nie pada, to służą do nieco innych celów. Kolektory słoneczne są używane po to, żeby ogrzać jakieś pomieszczenie, albo też wodę użytkową. Energia promieniowania słonecznego jest bowiem zamieniana w energię cieplną, której nośnikiem może być ciecz lub gaz. Jeśli zaś chodzi o panele słoneczne, światło słoneczne jest zamieniane na energię elektryczną. Jak więc widać są to dwa różne urządzenia!

Do czego używa się paneli?

Jaki jest pożytek z montażu na lub przy swoim domu (lub firmie) paneli słonecznych? Podobne instalacje fotowoltaiczne są używane między innymi w samochodach z napędem hybrydowym, w sztucznych satelitach, ale również jako wspomaganie sygnalizacji świetlnej, czy też w całych elektrowniach słonecznych.
Przy konkretnym budynku pełnią jednak i mniejsze role, będąc używane na przykład do doładowywania akumulatorów w dzień i wykorzystywanie energii w nocy, a także po prostu do ładowania elektroniki użytkowej – czyli wszystkich sprzętów, jakich obecnie używamy. Ponadto służą one do zasilania automatyki przemysłowej i pomiarowej w różnych przedsiębiorstwach czy stacjach badawczych. A przy naszych domach można ustawiać małe urządzenia, które same ładują się światłem słonecznym – jak lampy ogrodowe.

Zobacz szczegóły na: https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/panele-fotowoltaiczne/

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz