Ogniwa fotowoltaiczne – ograniczenia i sposoby radzenia sobie z nimi

Ogniwa fotowoltaiczne - ograniczenia i sposoby radzenia sobie z nimiOsoby zainteresowane ogniwami fotowoltaicznymi zwykle mówią o niemożliwych do zakwestionowania korzyściach wynikających z ich stosowania. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika jest wolna od jakichkolwiek ograniczeń. Warto zdawać sobie sprawę z ich istnienia już choćby po to, aby wiedzieć, jakie są najlepsze sposoby na ich przezwyciężanie.

Najpoważniejszym argumentem, jaki przedstawia się w momencie, w którym chce się zwrócić uwagę na niedociągnięcia fotowoltaiki jest ten, który mówi o wysokiej cenie tego rodzaju rozwiązania oraz o relatywnie długim czasie, w którym należy oczekiwać zwrotu z inwestycji.

Ogniwa fotowoltaiczne

Na szczęście, choć ogniwa fotowoltaiczne ciągle są postrzegane jako rozwiązania dość drogie, z roku na rok ich zakup staje się coraz bardziej przystępny. Coraz więcej mówi się zarówno o dotacjach wspierających osoby i instytucje zainteresowane „zieloną energią”, jak i o preferencyjnych stawkach oferowanych w momencie sprzedaży nadmiaru energii do sieci. Owszem, mówiąc o ułatwieniach nie można nie zgodzić się z tym, że wiele jest jeszcze do zrobienia, systematycznie mamy jednak do czynienia z przeobrażeniami zmierzającymi we właściwym kierunku.

Mniejsze zapotrzebowanie

Mówiąc o pewnych ograniczeniach nie można też nie wspomnieć o produkcji w czasie mniejszego zapotrzebowania. Ogniwa fotowoltaiczne spisują się najlepiej w godzinach południowych, co potrafi być poważnym problemem dla wielu gospodarstw domowych. Na szczęście, można dziś mówić o coraz bardziej efektywnych sposobach na rozwiązanie tego problemu. Pomocne okazują się między innymi systemy magazynowania, a także panele ustawione zarówno na wschód, jak i na zachód, aby korzystanie ze słońca było jeszcze bardziej efektywne.

Zobacz również: http://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/

Polski klimat sprawia też, że konieczne jest systematyczne odśnieżanie oraz czyszczenie paneli fotowoltaicznych, w innym wypadku bowiem ich efektywność będzie znacznie niższa niż moglibyśmy tego oczekiwać. Przyjmuje się, że instalacja powinna być czyszczona raz do roku, gdy zaś zima jest surowa, konieczne staje się również usuwanie z niej śniegu.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz