Płatności elektroniczne w Internecie

Płatności elektroniczne w InternecieInternet zmienił wiele sfer naszego życia. Zrewolucjonizował również bankowość. Dzisiaj każda osoba ma możliwość założenia konta obsługiwanego za pośrednictwem Internetu.

Jakie zalety ma konto internetowe?

Konto internetowe to przede wszystkim oszczędność naszych, nieraz bardzo ciężko zarobionych pieniędzy. Konto internetowe obsługujemy sami, stąd też większość banków zrezygnowała z pobierania opłat za jego prowadzenie. Spora część banków umożliwia nam także dokonywanie przelewów z tego konta za darmo. Kiedy dokonujemy przelewu w okienku pocztowym płacimy za to około 5 złotych. Jeszcze więcej zapłacimy za przelew w okienku bankowym. W ciągu roku uzbiera się więc całkiem spora kwota. Zakładając konto internetowe oszczędzimy również czas. Płatności dokonamy nie wychodząc z domu w wolnej chwili.

Płatności dokonywane z konta internetowego

Z konta internetowego możemy opłacać fakturę za gaz, prąd, telefon. Możemy stworzyć listę odbiorców, do których najczęściej wykonujemy przelewy. Dzięki temu dodatkowo zaoszczędzimy swój czas. Zaznaczymy na przykład „elektrownia”, a wymagane do przelewu pola zostaną wypełnione automatycznie. Nam pozostanie jedynie wpisać kwotę oraz numer faktury. Z konta obsługiwanego przez Internet możemy także płacić za zakupy oraz sprawdzić jego saldo o historię transakcji. Konto może mieć tylko jednego właściciela. Ale do dysponowania kontem można upoważnić na przykład współmałżonka.

Zarządzanie kontem

Kontem internetowym zarządza się w bardzo prosty sposób. Właściciel konta otrzyma do niego login i hasło. Parę tę wpisuje się wchodząc na stronę banku. W wielu bankach konta internetowe mają także dodatkowe zabezpieczenia.

Czy konto internetowe jest bezpieczne?

Tak, ale pamiętajmy, że adres strony banku powinien zaczynać się od https://. Oznacza to, że dane przesyłane ze strony są zaszyfrowane. Hasło do konta powinno być skomplikowane. Powinno składać się z cyfr, liter i znaków specjalnych. Najlepiej też będzie, kiedy je zapamiętamy. Nie wkładajmy kartki z zapisanym hasłem do portfela.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz