Porównanie różnych funduszy

Porównanie różnych funduszy

Obecnie na polskim rynku ilość funduszy starających się o kapitał obywateli jest bardzo wysoka, co oznacza, że konkurują one między sobą i muszą proponować uczestnikom jeszcze lepsze warunki. Jak zwykle zyskują na tym sami zainteresowani, którzy zyskują chociażby lepsze warunki jeśli chodzi o wycofywanie swojego kapitału z konta czy lokaty bez zbędnych konsekwencji finansowych i ekonomicznych.

Wybierz najkorzystniejszą umowę

Ostatecznie każdy, kto przekazuje swoje oszczędności na konto banku albo wybiera fundusze inwestycyjne, musi mieć świadomość, że jeszcze przed upływem pięciu czy dziesięciu lat, na które oryginalnie podpisano jakąś umowę, pieniądze te mogą mu być nagle i niespodziewanie potrzebne. Życie pełne jest nadarzających się nagle okazji zakupowych, albo smutnych i przykrych sytuacji wymagających poczynienia nieprzewidzianych wydatków – wtedy fundusz inwestycyjny czy bank posiadający lokatę klienta, musi umożliwić mu dostęp do tych środków i to najlepiej w sposób, który nie odbije się zbyt negatywnie na wynikach osiąganych na jego koncie. Są bowiem i takie umowy, na mocy których każde wycofanie kapitału z konta, nawet bardzo krótkotrwałe – kończy się ogromnym zaprzepaszczeniem oprocentowania, jakie zostało wypracowane w tym okresie. dlatego przed przystąpieniem do współpracy z takimi podmiotami jak fundusze lub banki, warto upewnić się, że rozumie się wszystkie szczegóły i zasady współpracy opisane w nieprostym przecież kontrakcie.

Oszczędzanie długoterminowe

Bardzo ważne jest to przede wszystkim dla osób, które chcą odkładać pieniądze na własną emeryturę. Jest to plan bardzo długoterminowy, więc nikomu zakładającemu IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia emerytalnego – nie powinno zależeć na zanotowaniu bardzo wysokich zysków w krótkiej perspektywie, aby po kolejnych dwóch latach patrzeć na fatalne notowania funduszy swojej wybranej firmy. O wiele lepiej wybierać współpracę z takimi funduszami, które potrafią nie podejmować zbędnego ryzyka, nie ulegają emocjom rynkowym ani nie kupują w ciemno tylko dlatego, że jakaś spółka w ciągu tygodnia zwiększyła swoją wartość trzykrotnie na giełdowym parkiecie. Takie nagłe wzrosty są nie tylko podejrzane, ale przeważnie krótkotrwałe i sprawiają, że ranking funduszy może równie szybko poszybować na sam szczyt, co opaść na samo dno. Szczególnie mocno grozi to tym funduszom, które zbyt mocno opierają swoje wyniki na parkietach giełdowych i skupiają się tylko i wyłącznie na kupnie oraz sprzedaży akcji, ulegając przy tym kilkudniowym trendom i nie mając stabilnego portfela na wiele miesięcy.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz