Postępy ucznia a dziennik

Postępy ucznia a dziennikKażdy z nas pamięta dziennik nauczyciela, w którym były szczegółowo notowane wszystkie nasze wyniki oraz postępy w nauce. Był to przedmiot szczególnie chroniony przez nauczyciela i niedostępny dla ucznia. Dlaczego dziennik lekcyjny jest tak niezwykle ważny?

Dziennik nauczyciela jest podstawą prowadzenia zajęć lekcyjnych, w którym szczegółowo zawarta jest tematyka realizowanych zajęć edukacyjnych, zgodnych z aktualnym programem nauczania. Poprzez szczegółową dokumentację poszczególnych zajęć, istnieje możliwość kontrolowania efektów pracy nauczyciela, przez dyrektora szkoła lub kuratorium bądź nawet rodziców.

Praca nauczyciela

Szczegółowa dokumentacja pracy nauczyciela oraz ucznia jest dokładnie analizowana podczas zebrań z rodzicami. W zależności od zaangażowania dziecka – jest to dzień obaw lub data otrzymania wyjątkowej nagrody. Podczas rozmowy rodziców z nauczycielem zostają przedstawione fakty dotyczące dziecka, czyli m.in. frekwencja na zajęciach, zachowanie, oceny. W przypadku niedociągnięć z niektórych elementów materiałów – zalecana jest wspólna praca w domu z poszczególnego materiału.

Liczebność uczniów

Duża liczebność uczniów w klasach, uniemożliwia pojedyncze zapamiętanie wszystkich osiągnięć uczniów. Dziennik lekcyjny jest przedstawieniem realizacji planu zdobywania wiedzy, które szkoła postanowiła przekazać młodemu człowiekowi. Pozytywna realizacja działań jest sukcesem nie tylko dla dziecka, lecz również świadczy o skuteczności świadczonych usług przez szkołę. Szczegółowe notowanie przez nauczyciela, ma na celu wychwycić wszelkie nieodciągnięcia ucznia oraz poszukać sposobu uzupełnia braków wiedzy. Dziennik jest najważniejszym oraz bezstronnym dowodem współpracy dziecka z nauczycielem. Świadczy o rzetelności oceniania nauczyciela wobec wykonywanej pracy dziecka i jego zachowania podczas zajęć.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz