Przełom w ofercie drukarni

Przełom w ofercie drukarni

Coraz więcej codziennych spraw załatwić można przy pomocy Internetu, a przedsiębiorstwa najróżniejszej specjalizacji coraz częściej zastanawiają się nad poszerzeniem gamy swoich usług lub produktów o ich elektroniczne wersje.

Dotyczy to również drukarni, które przez długi czas miały spory problem z nawiązaniem prawdziwie dochodowej i rynkowej rywalizacji o klienta, ponieważ klient ponad dekadę temu był na etapie całkowicie samodzielnego drukowania.

Usamodzielnienie procesu drukowania

Przez wiele lat zamiłowanie indywidualnych użytkowników do samodzielnego drukowania rosło. Pomocne były w tym drukarki laserowe, które dodatkowo obniżyły koszt wydruku – zwłaszcza jednej kartki czarnobiałego maszynopisu. To postawiło dodatkowe wyzwania przed drukarniami, które z początku miały problem, aby zaproponować klientom coś, co przyciągnie ich z powrotem do drukarni.

Usługi w sieci

Rozwiązaniem, które poważnie odmieniło losy całej tej branży, okazało się przeniesienie wszystkich usług do sieci. Naturalnie punkty obsługi klienta oraz fizyczne drukarnie musiały pozostać na swoim miejscu, ale większość klientów mogła z powodzeniem wszystkie zamówienia złożyć przez Internet, bez konieczności wizyty w danej drukarni. To najpoważniej zmieniło model biznesowy drukarni i dzisiaj praktycznie każda firma drukarska posiada funkcjonalną stronę www, za pomocą której można chociażby:

  • sprawdzić ceny wydruku poszczególnych dokumentów – czarnobiałych maszynopisów, fotografii czy nawet ulotek reklamowych oraz kolorowych plakatów
  • zamówić usługę introligatorską, a więc oprawienie pracy dyplomowej czy bindowanie i laminowanie dokumentów oraz kalendarzy trójdzielnych
  • wgrać cyfrowe pliki z fotografiami i skonfigurować własny album, który zostanie wykonany w drukarni
  • zapłacić za zamówienie z góry
  • wskazać miejsce dostawy zamówienia przez kuriera lub pocztę, ale wybrać odbiór bezpośrednio w drukarni, z płatnością przy odbiorze
  • edytować i personalizować dokumenty wgrywane na serwer drukarni
  • umówić się na kontakt z profesjonalnym doradcą i konsultantem firmy w celu wybrania optymalnego rozwiązania
  • sprawdzić cennik, zostawić komentarz, skorzystać z promocji.

Bardzo istotnym czynnikiem w przypadku handlu i biznesu jest nie tylko jakość oferowanej usługi, ale także jej cena. Przeniesienie biznesu do Internetu pozwala przeważnie na zaoszczędzenie pieniędzy chociażby poprzez zmniejszenie liczby pracowników potrzebnych do obsługi zamówienia i klienta. Niższe koszty prowadzenia działalności zazwyczaj prowadzą więc do obniżenia kosztów danej usługi czy produktu – w tym wypadku, drukowania.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz