Specyfika leasingu operacyjnego i finansowego

Specyfika leasingu operacyjnego i finansowego

Gdy przedmiotem dyskusji są rodzaje leasingu, zwykle uświadamiamy sobie, jak duża potrafi być nasza niewiedza. Oczywiście, przeważnie doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że leasing może być dzielony na operacyjny i finansowy. Niestety, bardzo często właśnie na tym kończy się nasza wiedza. Czas więc na jej uzupełnienie.

Leasing finansowy i jego specyfika

Gdy analizujemy leasing finansowy, zwykle interesują nas przede wszystkim wiążące się z nim kwestie podatkowe. Tu może przeżyć zresztą niemałe zaskoczenie, pod tym względem bowiem bardziej przypomina on kredyt. W praktyce oznacza to, że osoby korzystające z niego za koszt podatkowy mogą uznać część odsetkową rat leasingowych oraz tak zwane odpisy amortyzacyjne. Prawo traktuje leasing tego rodzaju jako dostawę towarów, a nie usługę, jak ma to miejsce w przypadku leasingu operacyjnego. W praktyce oznacza to, że VAT musi być płacony przez osobę korzystającą z tego rozwiązania zgodnie ze stawką obowiązującą dla przedmiotu leasingu. Nic więc dziwnego, że choć nie jest on popularny jako leasing samochodowy, wcale nie jest ignorowany przez przedsiębiorców. Ci korzystają z niego przede wszystkim wtedy, gdy chcą zakupić te przedmioty, które objęte są niższą stawką VAT. Dzieje się tak między innymi w przypadku niektórych urządzeń medycznych.

Specyfika leasingu operacyjnego i finansowego

Charakterystyka leasingu operacyjnego

To właśnie leasing operacyjny cieszy się największą popularnością wśród przedsiębiorców, nie dzieje się tak przy tym wcale bez przyczyny. Jego największą zaletą wydają się korzyści finansowe, często można jednak usłyszeć, że ważnym atutem jest łatwość, z jaką się go księguje. Tym razem za koszt uzyskania przychodu uznaje się nie tylko raty leasingowe (w całości), ale również czynsz inicjalny. Już po zakończeniu trwania umowy leasingowej można też wykupić przedmiot. Jest to opcja wyjątkowo interesująca, leasingodawca często zgadza się bowiem na wykup, który wymaga zapłacenia jedynie symbolicznej kwoty. Leasing tego rodzaju znajduje zastosowanie tak przy zakupie samochodów osobowych, jak i dostawczych.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz