Suszenie to najlepszy sposób konserwacji

Suszenie to najlepszy sposób konserwacji

 Bakalie to przede wszystkim orzechy i suszone owoce. Orzechy dostarczane są w swojej naturalnej formie, ale owoce najpierw są suszone. Czy nie lepiej byłoby skorzystać z owoców świeżych? Paradoksalnie, nie. Owoce są często bardziej wartościowe po wysuszeniu, ponieważ prawda o nich jest taka, że najwięcej składników odżywczych znajdziemy w soku, a do tego w przypadku świeżych owoców zazwyczaj nie docieramy w sposób efektywny. Suszenie sprawia z kolei, że wszystkie wartościowe składniki odżywcze w owocach pozostają.

Wystarczy odparować wodę

 Suszone owoce to jeden z najstarszych przechowywanych na później składników naszej diety. Okazuje się bowiem, że aktywność biologiczna składników owoców jest mocno uzależniona od wody. Innymi słowy, procesy biologiczne w owocach mogą działać tylko wtedy, kiedy jest w nich odpowiednia ilość wody. Bez niej nie są w stanie się rozwijać, ale też się nie zepsują. Brak procesów niszczących jest tym, co nas najbardziej tutaj interesuje.

Magia suchego owocu

 Kiedy kupujemy w sklepach banany, są ładne i żółciutkie. W rzeczywistości jednak z drzewa zostały zerwane w momencie, kiedy były jeszcze bardzo zielone. Dojrzewały w transporcie, w sztucznym świetle i bez możliwości wytworzenia najważniejszych składników prozdrowotnych. Każdy, kto jadł banana prosto z drzewa, doskonale wie, jak różne są w smaku od tych z marketów. W przypadku suszonych bananów nie ma tego problemu. Dojrzewają one w tropikalnym stopniu do momentu, kiedy są idealne i dopiero wtedy są zbierane i poddawane procesowi suszenia. W ten sposób wysuszone banany są w stanie zaoferować nam wszystkie ważne składniki odżywcze. Co więcej, usuwanie wody będące istotą procesu suszenia zarazem je konserwuje. Ugotowanie, zmielenie czy zamrożenie spowodowałoby, że wiele ważnych substancji zostałoby nieodwracalnie straconych. W czasie suszenia eliminowana była tylko woda, której wszędzie pełno i nie jest nam jakoś specjalnie potrzebna w transporcie z tropików. Chcemy tych substancji, które odłożyły się w bananie i czekają na nas w formie niezmienionej.

Suszone owoce znajdziesz na https://ebakalland.pl/bakalie/suszone-owoce.html

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz