Użytkowanie pojazdu z turbosprężarką

Użytkowanie pojazdu z turbosprężarkąUtarło się przekonanie, że to właśnie turbosprężarka jest jednym z tych elementów, które stosunkowo łatwo ulegają awarii w przypadku pojazdów, które są w nie wyposażone, jednakże statystyki, wykorzystywane między innymi do tworzenia tak zwanych rankingów awaryjności samochodów nie potwierdzają tej tezy.

 

Wpływa na nią może mieć fakt, że profesjonalna regeneracja turbosprężarek samochodowych nie jest sprawą tanią, a co za tym idzie ewentualna naprawa może wpłynąć na nasza opinię nie tylko o danym modelu ale także i o marce. 

Przyczyny awarii

Tymczasem istnieje wiele typowych przyczyn awarii turbiny, do których dochodzić może na skutek nieprawidłowego użytkowania samochodu, który jest w taki element wyposażony. Po pierwsze jest to jakość użytkowanego w samochodzie oleju. Jeśli chcemy, żeby silnik wyposażony w turbosprężarkę funkcjonował jak najdłużej to konieczne jest zastosowanie dobrej jakości oleju, do tego dochodzi jeszcze kwestia odpowiedniej kontroli jego wykorzystania. Innym istotnym czynnikiem jest kwestia pracy samej turbiny. Często regeneracja turbosprężarek samochodowych konieczna jest ze względu na mechaniczne uszkodzenia, które mogą powstać na przykład przy pracy silnika na bardzo dużych obrotach, tuż po jego uruchomieniu.

Zmniejszanie obrotów

To samo dotyczy wyłączenia pojazdu, gdzie zalecane jest pozostawienie na jałowym biegu pracującego silnika przynajmniej jeszcze na kilka sekund, zanim zdecydujemy się na jego wyłączenie. Pozwoli to na stopniowe zmniejszanie liczby obrotów zastosowanej turbiny, a tym samy zmniejszy się ryzyko jej uszkodzenia w ten sposób. Istnieje także możliwość dokupienia specjalnych asesorów, które wymuszą nie jako opóźnienie wyłączenia pracy silnika, jednak potraktować można to po prostu jako dodatek, jeśli sami zachowamy odpowiednią dyscyplinę co do zasad użytkowania takiego pojazdu. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się natomiast urządzenie, które jest w stanie podtrzymać ilość obrotów turbiny także w momencie zmiany biegów, gdzie także istnieje ryzyko gwałtownej zmiany liczby obrotów. Tutaj już mówić można o realnym wydłużeniu żywotności użytkowanej turbiny.

Alternatywa dla samochodu spalinowego?

Dobrą alternatywą może być zmiana samego pojazdu. Można zwrócić się w kierunku nowości na rynku, która staje się coraz bardziej popularna. Mowa tu o samochodach elektrycznych. W połączeniu z użyciem kolektorów słonecznych zyskujemy praktycznie darmowe poruszanie się. Zobacz więcej na https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne-i-osprzet/

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz