Warsztaty fotograficzne, czyli myślenie obrazem

Warsztaty fotograficzne, czyli myślenie obrazem

Podstawowe pytanie przy wyborze warsztatów fotograficznych: czy chcę doskonalić umiejętności, czy zaczynam i potrzeba mi podstaw? W razie wątpliwości idźmy z teczką czy płytą prac do organizatora i zapytajmy, czy na warsztaty fotograficzne mamy odpowiednie kwalifikacje.

Nazwisko…

…przyciąga. Zwróćmy uwagę, KTO prowadzi zajęcia. Jeśli wśród wykładowców jest choć jedna osoba, która na co dzień zajmuje się fotografią – można poważnie myśleć o ofercie. Człowiek pracujący dla ogólnokrajowej gazety, fotoreporter z pola walki, autor albumów fotograficznych przekaże więcej informacji niż „fotograf z internetu”.

Z nazwiskiem związane są…

…Umiejętności

Obejrzyjmy albumy prowadzącego, zrealizowane projekty. W decyzji pomoże odpowiedź na pytania: czy te zdjęcia podobają mi się? Czy chcę robić podobne?

Instruktor musi umieć nie tylko robić zdjęcia, ale też wskazać błędy w fotografiach. Niedopuszczalne są teksty „coś tu nie tak”. Ważne są konkrety, np. „kompozycja dobra, ale modelce lampa uliczna wyrasta z głowy” lub „za ostre światło spowodowało wielkie kontrasty”.

Wyposażenie…

…musi być jasno określone. Jeśli na pierwszych zajęciach prowadzący podaje listę „obowiązkowego” do nabycia sprzętu fotograficznego lub oprogramowania komputerowego, lepiej od razu zrezygnować. Nie każdego stać na aparat o wielkiej matrycy, obiektyw o potężnej ogniskowej lub komplet filtrów. Poza tym najlepszy sprzęt nie będzie myślał za fotografa. Bo w fotografii najważniejsze jest myślenie. „Co? Jak? Gdzie? Kiedy?” – to podstawowe pytania; dopiero później przychodzi: „Czym?”

Jeżeli jesteś już zdecydowany, sprawdź warsztaty fotograficzne Taida.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz