Wykup wierzytelności

Wykup wierzytelności

Coraz częściej w Polsce pojawia się pojęcie faktoring definicja jego mówi o tym, że jest to wykup wierzytelności od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, przez firmę faktoringową. W ten sposób firma sprzedająca od razu otrzymuje pieniądze za usługę, i nie martwi sie, ze dłużnik może nie zapłacić na czas.

Takie usługi są jednak tylko wtedy, gdy płatność jest odroczona. Nie stosuje się je wtedy, kiedy dłużnik płaci od razu, ponieważ nie ma to kompletnie sensu. Na ogół są to dość sporo odroczone płatności, ponieważ wtedy zaczynają się problemy z ich spłacaniem.

Faktoring

Obecnie faktoring jest bardzo potrzebny wielu firmom, gdyż coraz częściej zaczynają się problemy z opłacaniem wierzytelności. Ostatnimi czasy dość popularny jest faktoring, ponieważ bardzo dużo firm sprzedaje usługi czy towary z odroczoną płatnością. Każdy chce mieć odroczoną płatność, tylko nie każdy ma ochotę potem płacić. Dlatego warto sie jakoś zabezpieczyć przez niesłownych odbiorców, którzy nie bardzo mają ochotę płacić. Faktoring natomiast zabezpiecza płatność danej firmie.

Uzyskanie pieniędzy od dłużnika

Jest to jeden ze sposobów na to, żeby uzyskać od dłużnika pieniądze, szczególnie, jeśli on nie chce płacić w terminie, z różnych powodów. Zamiast mieć problemy i sprzedawać dług firmie windykacyjnej, lepiej jest z firmą factoringową podpisać umowę, która będzie zabezpieczeniem naszych wierzytelności. Pośród wielu typów faktoringu, jest też faktoring odwrotny. Jest to umowa nie z wierzycielem, tylko z dłużnikiem. Dana firma spłaca naszą wierzytelność, ale z nami podpisuje umowę, na to, żebyśmy w odpowiedni czasie i we właściwej kwocie spłacili zobowiązanie. Na ogół jest to uzgadniane z dłużnikiem, na jakich zasadach jest on spłacany. Czasem jest akceptowane przez wierzyciela, dla którego spłacamy, ale on musi zaakceptować nowe warunki. Wszystko jest do ustalenia, jak mamy zrobić, żeby można było rzeczywiście pójść na kompromis. Jest to kwestia wyłącznie dogadania się, ponieważ nie zawsze dłużnik zwleka z zapłatą, bo mu się nie chce płacić.

Podobne wpisy:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz